В забързаното ежедневие, изпълнено с динамика, стрес и безпокойство, грижата за психичното здраве е на дневен ред. Докато терапията и редовните срещи със специалист могат да бъдат ефективни, има друг, много по-достъпен и мощен инструмент, който често се пренебрегва: редовните тренировки.
Последни проучвания сочат, че физическата активност не носи ползи единствено за вашето тяло; а освен това оказва силно положително влияние и за вашето психическо благополучие. В днешната статия ще разгледаме по какъв начин тренировките помагат на менталното здраве.
Подобряване на настроението
Една от най-значимите ползи от упражненията е способността им да подобряват настроението. Когато се занимавате със спорт, мозъкът ви освобождава ендорфини, често наричани “хормони на щастието“. Тези ендорфини имат свойството да облекчат симптомите на депресия и тревожност. Дори една бърза 30-минутна разходка може да ви накара да се почувствате по-щастливи и по-спокойни, така че нямате оправдание да не се радвижите още днес. 😉
Намаляване на стреса
Упражненията действат като естествено средство за облекчаване на стреса. Когато сте физически активни, тялото ви произвежда по-малко от хормона на стреса кортизол. Това намаляване на нивата на кортизол може да доведе до по-спокойно състояние на ума. Редовните упражнения могат да ви помогнат да управлявате по-добре стреса, който ежедневието предоставя.
Подобрен сън
Психичното неразположение често води и до проблеми със съня. Редовната физическа активност може да спомогне за улесняване на заспиването, и да ви помогне да спите спокойно през цялата нощ, както и да се събуждате отпочинали. Качественият сън е от съществено значение за цялостното психическо благополучие.
Повишено самочувствие
Редовният спорт може да повиши вашето самочувствие и себеоценка. Докато постигате фитнес целите си и ставате свидетели на промените в своето физическо здраве, вероятно ще почувствате чувство на постижение и гордост. Това повишено самочувствие може да има положително въздействие върху вашата психика.
Укрепване на мозъчните функции
Упражненията не са полезни само за тялото ви – те са полезни и за вашия мозък. Спортът насърчава растежа на нови мозъчни клетки и подобрява когнитивните функции. Това води до по-добра памет, по-остър фокус и подобрени умения при решаване на ежедневните проблеми – всичко това е от решаващо значение за поддържането на добро психично здраве.
Социален живот
Участието в групови тренировки или отборни спортове дава възможност за социално общуване и създаване на нови контакти. Независимо дали спортувате с приятели или посещавате групов фитнес клас, приятелството може да помогне в борбата с чувството на самота и изолация.
Изграждане на дисциплина
Установяването на редовна рутинна тренировка може да осигури структура на деня ви и да ви помогне да бъдете по-организирани. Спортът освен че носи ползи за физическото здраве, учи на дисциплина – умение, което може да ви бъде полезно в редица аспекти от живота.
Редовните упражнения са мощен инструмент за насърчаване на психичното здраве. Спортът е достъпен и предлага широко разнообразие от активности. Независимо дали сте любители на разходките в парка, колоезденето, фитнеса, груповите тренировки или преходите в планината, постарайте се да откриете своята форма на движение, която да практикувате редовно, и която да поддържа и ума, и тялото ви в перфектната форма.
Използвани източници:
- Sharma A, Madaan V, Petty FD. Exercise for mental health. Prim Care Companion J Clin Psychiatry. 2006;8(2):106. doi: 10.4088/pcc.v08n0208a. PMID: 16862239; PMCID: PMC1470658.
- Mahindru A, Patil P, Agrawal V. Role of Physical Activity on Mental Health and Well-Being: A Review. Cureus. 2023 Jan 7;15(1):e33475. doi: 10.7759/cureus.33475. PMID: 36756008; PMCID: PMC9902068.
- Smith PJ, Merwin RM. The Role of Exercise in Management of Mental Health Disorders: An Integrative Review. Annu Rev Med. 2021 Jan 27;72:45-62. doi: 10.1146/annurev-med-060619-022943. Epub 2020 Nov 30. PMID: 33256493; PMCID: PMC8020774.